Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Konkurs „Lider Przedsiębiorczości Powiatu Parczewskiego 2019” wreszcie rozstrzygnięty

Ze względu na trwający stan epidemii COVID-19, rozstrzygnięcie konkursu „Lider Przedsiębiorczości Powiatu Parczewskiego za 2019 rok”  oraz wręczenie statuetek laureatom poszczególnych kategorii konkursu odbyło się w dniu 12 maja 2021 roku tuż przed   posiedzeniem Rady Powiatu w Parczewie. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz pod patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie, portalu Podlasie24 oraz tygodnika „Słowo Podlasia”.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Powiatu Parczewskiego, a jego celem jest nagradzanie różnych form prowadzonej działalności gospodarczej oraz  osiągnięć lokalnego biznesu na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Parczewskiego. Nagrodą w konkursie jest statuetka oraz dyplom stanowiący potwierdzenie przyznania nagrody. Była to już  5 edycja konkursu, a do chwili obecnej tytuł laureata otrzymało 15 przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie naszego powiatu.

Do konkursu za 2019 rok wpłynęło 10 wniosków złożonych zgodnie z regulaminem konkursu.

Kapituła konkursowa, której przewodniczącym był dr inż. Tomasz Grudniewski ­­– prorektor ds. międzynarodowych w Państwowej Szkole Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, po rozpatrzeniu wniosków, przyznała tytuł Lider Przedsiębiorczości Powiatu Parczewskiego 2019 następującym przedsiębiorcom:

  • Kategoria usługi i handel:

Zakład Usług Komunalnych  Sp. z o.o.  w Parczewie

  • Kategoria produkcja:

Firma – Karol Kania i Synowie Sp. z o.o. Oddział  Dębowa Kłoda

  • Kategoria gospodarstwo rolne:

Gospodarstwo Rolne Małgorzata i Karol Kropiwiec z miejscowości Dawidy w gminie Jabłoń

Statuetki lidera i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone laureatom przez Starostę Parczewskiego Janusza Hordejuka oraz Przewodniczącego Kapituły dr inż. Tomasza Grudniewskiego.

Laureatom gratulujemy, a wszystkim przedsiębiorcom oraz producentom rolnym z terenu naszego powiatu życzymy wielu sukcesów w rozwoju prowadzonej działalności i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Informacja o laureatach konkursu:

 

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Parczewie

 

Główny zakres działalności spółki to:

  • produkcja ciepła, wytwarzanie i dystrybucja pary i gorącej wody odbywająca się w oparciu o Kotłownię Rejonową;
  • pobór, uzdatnianie i rozprowadzanie wody;
  • odprowadzanie i oczyszczanie ścieków;
  • wywóz i składowanie odpadów z terenu całego powiatu parczewskiego;
  • sprzedaż detaliczna gazu bezprzewodowego;
  • administrowanie lokalami mieszkalnymi i użytkowymi na zlecenie Gminy Parczew;
  • budowa rurociągów przesyłowych wody, kanalizacji i ciepła.

 

Spółka w 2019 roku:

  • zrealizowała za ponad 26 mln współfinansowany ze środków zewnętrznych projekt pn. „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Parczew”,  w ramach którego wykonana została gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków  i budowa 6,5 km odcinka sieci kanalizacyjnej z 5 przepompowniami w Wierzbówce oraz na ul. Lipowej i ul. 11 Listopada;
  • rozbudowała sieć ciepłowniczą do Galerii Handlowej przy Al. Jana Pawła II, do bloku mieszkalnego przy ul. Polnej oraz do domu parafialnego oraz zmodernizował sieć ciepłowniczą na osiedlu przy ul. Spółdzielczej;
  • zakupiła 2 samochody do odbioru odpadów komunalnych.

 

Wykonuje usługi dla ludności i podmiotów gospodarczych związane z wywozem nieczystości stałych i płynnych, zamiataniem ulic i placów, sprzedażą gazu propan - butan, wynajmem sprzętu oraz administrowaniem wspólnot mieszkaniowych i zasobów mieszkaniowych gminy Parczew. Odbiera odpady prawie z całego Powiatu Parczewskiego. Świadczy usługi na terenie miasta i gminy Parczew oraz gmin sąsiednich takich jak: Siemień, Milanów, Jabłoń, Sosnowica, Uścimów. Odbiera odpady komunalne od ponad 25000 mieszkańców powiatu Parczewskiego.

Średnie zatrudnienie w Spółce – 79 osób w 2018 roku – 81 osób w 2019 roku.

Na przestrzeni ostatnich lat Spółka otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia związane z prowadzoną działalnością: Gazele Biznesu Województwa Lubelskiego,  Diamenty Forbes Województwa Lubelskiego, Gepardy Biznesu Województwa Lubelskiego.

Spółka ściśle współpracuje z samorządami gmin na terenie powiatu, instytucjami, organizacjami i klubami sportowymi. Realizuje zadania z zakresu rozwoju społeczno-ekonomicznego powiatu. Organizuje akcje i spotkania edukacyjne związane z gospodarką odpadami w szkołach na terenie powiatu.

 

KAROL KANIA I SYNOWIE Sp. z o.o.

Firma KAROL KANIA i SYNOWIE Sp. z o.o. Oddział w Dębowej Kłodzie jest prężnie działającą spółką rodzinną. Jej funkcjonowanie oparte jest na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu oraz ciągłym rozwoju we wszystkich obszarach działalności spółki, pozwalających  na produkcję i sprzedaż wysokiej jakości podłoża pod uprawę pieczarek.

Pozycję „Lidera na polskim rynku” oraz status jednego z największych producentów na świecie firma zawdzięcza 3 oddziałom produkcyjnym, z czego najnowszy i najbardziej nowoczesny został wybudowany w 2009 roku w Dębowej Kłodzie. Oddział zlokalizowany w powiecie parczewskim corocznie zwiększa swoje moce produkcyjne. Ostatni znaczący wzrost nastąpił na przełomie roku 2017/2018.  Zakład powiększył się o kolejne powierzchnie produkcyjne działów fermentacji i pasteryzacji.

Razem z rozbudową zakładu zwiększa się sukcesywnie liczba zatrudnionych pracowników. W przeciągu ostatnich pięciu lat ilość pracowników wzrosła o prawie 30 %. Firma kładzie duży nacisk na rozwój umiejętności pracowników, unowocześnianie parku maszynowego oraz doskonalenie produkcji. Nowoczesna i innowacyjna technologia produkcji podłoża stosowana w zakładach ,,KAROL KANIA I SYNOWIE” jest unikalna na skalę światową.

Firma posiada solidny kapitał zakładowy, dlatego nie korzysta z pomocy zewnętrznych środków na zakład produkcyjny w Dębowej Kłodzie.

Przedsiębiorstwo ,,KAROL KANIA I SYNOWIE” działa zgodnie z zasadą: „Myśl globalnie działaj lokalnie”, aktywnie wspierając finansowo lokalne instytucje oraz realizowane na terenie powiatu inicjatywy kulturalno-sportowe. Firma jest aktywna w promocji bezpieczeństwa  na terenie powiatu parczewskiego. Wspólnie z policją w roku 2018 przeprowadzono szeroką akcję edukacyjną.  Co roku jest również jednym ze znaczących podmiotów zaangażowanych w organizację Dożynek Gminnych i Powiatowych deklarując swoje uczestnictwo w kolejnych tego typu wydarzeniach.

 

Gospodarstwo rolne Małgorzata i Karol Kropiwiec

Małgorzata i Karol Kropiwiec prowadzą we wsi Dawidy gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 30 ha gruntów rolnych, które przejął od rodziców w 2008 r.  Pan Karol jako zootechnik przez pierwsze 10 lat kontynuował zapoczątkowaną przez jego rodziców hodowlę zarodowej trzody chlewnej rasy polskiej białej zwisłouchej i puławskiej.

Od momentu przejęcia gospodarstwa systematycznie korzystają z funduszy unijnych. W 2018 r. właściciele gospodarstwa zmienili profil produkcji trzody chlewnej z hodowli zarodowej na produkcję tuczników.

Obecnie w gospodarstwie produkuje się rocznie około 8 tys. tuczników w trzech budynkach inwentarskich. Jeden z nich to nowoczesny obiekt wyposażony w systemy wentylacji, płynnego żywienia, dokarmiania prosiąt, odprowadzania gnojowicy, centralnego ogrzewania, awaryjnego zasilania, centralny system mycia i dezynfekcji oraz komputerowy system przygotowywania paszy. Gospodarstwo w Dawidach spełnia najwyższe standardy bioasekuracji, a tuczniki hodowane na paszach przygotowywanych wyłącznie w obrębie gospodarstwa charakteryzują się wysoką mięsnością na poziomie 58-60%. Właściciel gospodarstwa jest członkiem i v-ce prezesem grupy producenckiej POLPIG Sp. z o.o., która ułatwia rolnikom sprzedaż tuczników do zakładów mięsnych oraz pomaga nawiązywać współpracę z dostawcami środków produkcji.



Dotychczas zdobyte nagrody i wyróżnienia:

  • Tytuł czempionów i wiceczempionów w kategorii loszek i knurków na Regionalnych Wystawach Zwierząt Hodowlanych w Sitnie w latach 2008-2017;
  • Tytuł zwierząt o najwyższej wartości hodowlanej zdobyty na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Sitnie;
  • Tytuły czempionów w kategorii loszek hodowlanych pzb na Krajowej Wystawie
    Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu w latach 2010, 2011 i 2015;
  • Tytuł Superczempiona na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu
    w 2015 r.;
  • Tytuł Agrar Ekspert roku 2012 w kategorii ,,Produkcja prosiąt";
  • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie ,,Hodowca Trzody Chlewnej" w 2014 r.;
  • III miejsce w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne
    Gospodarstwo Rolne” VI edycja;
  • Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego „Ambasador Województwa
    Lubelskiego” w 2011 r.

 

Informacja o statuetce:

Statuetka została wykonana po raz pierwszy w 2015 roku przez artystę rzeźbiarza Sławomira Micka. Wykonana jest z mosiądzu patynowanego na kostce granitowej, wysokość  34 cm. Projekt przedstawia postać człowieka z ekspresyjną fakturą z dołączona skrzydlatą formą. Całość stanowi litera P, co ma odniesienie do Powiatu Parczewskiego. Na ramieniu postaci zamocowany jest herb powiatu.

Autor: Kierownik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Łukasz Łucjan