INSYGNIA POWIATU
Podczas V sesji Rady Powiatu w Parczewie obecnej kadencji, która odbyła się 30 sierpnia br w Starostwie Powiatowym w Parczewie został ustanowiony nowy herb Powiatu Parczewskiego oraz pozostałe insygnia i symbole Powiatu. Używany od 2000 r. herb przez Powiat Parczewski nie był opiniowany przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. Był dość swobodną interpretacją plastyka i nie spełniał wymogów heraldycznych. Powiat zdecydował się dołączyć do grona samorządów, które uporządkowały sprawy związane ze swoją symboliką.
Komisja Heraldyczna uchwałą nr 44-2251/O/2024 z dnia 19 kwietnia 2024 r. wyraziła pozytywną opinię o projektach herbu, pieczęci, flagi, flagi stolikowej łańcuchów i sztandaru Powiatu Parczewskiego.
Na podstawie uchwały Komisji Heraldycznej, która zawiera merytoryczną ocenę projektów w zakresie ich zgodności z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w piśmie z dnia 7 czerwca 2024 r. znak DAP-WN-73-53/2022 stosownie do postanowień art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 1078 r. o odznakach i mundurach pozytywnie zaopiniował projekty przedłożone przez Zarząd Powiatu.
Uzasadnienie historyczno – heraldyczne oraz projekty herbów i symboli wykonali doświadczeni projektanci herbów: Robert Fidura i Kamil Wójcikowski.
Uchwała w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej, sztandaru, pieczęci Powiatu Parczewskiego, pieczęci Starosty Parczewskiego, łańcucha Starosty Parczewskiego, łańcucha Przewodniczącego Rady Powiatu w Parczewie oraz zasad i warunków ich używania wchodzi w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
https://spparczew.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/2024.4337.pdf
Herb Powiatu Parczewskiego wyobraża w polu czerwonym dwie głowy jelenie zwrócone do siebie w ukłonie heraldycznym, z prawej srebrna z koroną złotą na szyi, z lewej złota. Nawiązuje do herbu wojewódzkiego i miejskiego.
Flaga Powiatu Parczewskiego składa się z płata zawierającego w części czołowej godło herbowe, zaś w swobodnej barwne pasy. Liczba pasów nawiązuje do liczby gmin powiatu.
Flaga stolikowa Powiatu Parczewskiego to insygnium pochodne od flagi i stanowi ono flagę odwzorowaną w pionie w proporcjach 1:2 (szerokość do wysokości), podwieszaną do poprzeczki mocowanej do stojaka.
Sztandar Powiatu Parczewskiego ma postać dwustronnego kwadratowego płata obszytego z trzech stron złotą frędzlą. Czwarta strona przymocowana jest do drzewca za pomocą koluszków umocowanych na szpili. Drzewce sztandaru zwieńcza ozdobna głowica przedstawiająca głowę jelenia z szyją, wykonaną z metalu w kolorze srebrzystym i koroną na tej szyi, wykonaną z metalu w kolorze złocistym, osadzoną na tulei. Do tulei przywiązana jest szarfa podzielona na siedem równych poziomych pasów, kolejno czerwony, biały, czerwony, żółty, czerwony, biały i czerwony, zakończona frędzlą złotą. Strona prawa sztandaru jest czerwona z godłem Polski w części centralnej. Strona lewa to płat kremowy, na którym centralnie umieszczono herb powiatu. Nad nim czerwony majuskułowy napis POWIAT, pod nim tak samo wykonany półkolisty napis PARCZEWSKI. Dookoła umieszczony jest kwadratowy otok ze stylizowanych złotych gałązek jodłowych z szyszkami.
Pieczęć Powiatu Parczewskiego i pieczęć Starosty obie pieczęcie są okrągłe, o średnicy 36 mm. W polu pieczętnym znajduje się samo godło herbu powiatu oddzielone linią perełkową od otoku z majuskułową legendą rozpoczętą inicjalnym krzyżykiem kawalerskim odpowiedni: POWIAT PARCZEWSKI i STAROSTA PARCZEWSKI.
Łańcuch Starosty Parczewskiego i łańcuch Przewodniczącego Rady Powiatu składają się z 14 ogniw w formie rozet ze stylizowanych gałązek jodłowych. Nawiązują one do Lasów Parczewskich. Na pierwsze trzy ogniwa, ogniwa symboliczne, nałożone są dodatkowo okrągłe, barwne medaliony wyobrażające w błękitnym polu pośrodku srebrny monogram MARIA nakryty koroną złotą, na lewo złoty krzyż podwójny, na prawo zaś stylizowaną głowicę laski marszałkowskiej. Ogniwa symboliczne nawiązują kolejno do: Matki Boskiej Parczewskiej (monogram maryjny), Władysława Jagiełły (krzyż podwójny – osobisty znak Jagiellonów) oraz sejmów parczewskich (głowica laski marszałkowskiej). Łańcuchy dla Starosty i Przewodniczącego Rady Powiatu mają takie same wzory, różnią się materiałem wykonania – odpowiednio metal w kolorze złocistym i srebrzystym.