Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

HERB I FLAGA POWIATUHerb Powiatu ParczewskiegoFlaga Powiatu Patrczewskiego
Powstanie powiatu parczewskiego w 1999 roku spowodowało potrzebę przyjęcia przez samorząd powiatowy herbu i flagi powiatu, stanowiących jego znaki identyfikacyjne. Zgodnie z założeniami Centrum Heraldyki Polskiej w Warszawie herb powiatu ma nawiązywać do tradycji i historii tych ziem. Powinien nawiązywać do historycznego herbu danej ziemi, a także do godła stolicy powiatu.
Rada Powiatu w Parczewie uchwałą nr XXI/96/2000 z dnia 31 maja 2000 r. przyjęła następujące znaki heraldyczne: Herb o następujących symbolach - na tarczy trójdzielnej (w kształcie odwróconej litery T) w polu prawym górnym czerwonym - "orzeł biały jagielloński", w polu lewym - górnym błękitnym "krzyż podwójny złoty", w polu dolnym czerwonym "kroczący w prawo jeleń złoty".

Główna część herbu nawiązuje do Horodła i unii horodelskiej z 1413 roku, w efekcie której Parczew stał się  w XV i XVI wieku miejscem zjazdów polsko - litewskich. W polu dolnym jest nawiązanie do historycznego herbu Parczewa.

Flaga powiatu jest biała z szerokimi czerwonymi pionowymi pasami i herbem powiatu pośrodku. Nawiązuje ona do barw narodowych i znaczenia Parczewa w czasach jagiellońskich.

Autor: Wydział Organizacyjno-Prawny