Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Zagrożenia radiacyjne

Pamiętaj!
Materiały radioaktywne są niebezpieczne z powodu szkodliwego oddziaływania niektórych typów promieniowania na komórki ciała. Im dłużej osoba jest narażona na promieniowanie, tym większe jest zagrożenie.

Zagrożenie radiacyjne może wystąpić w miejscu, gdzie prowadzona jest działalność z materiałem jądrowym, źródłem promieniowania jonizującego lub substancjami promieniotwórczymi.

zagrożenie radiacyjne
Ten symbol, tzw. „koniczynka”, to znak promieniowania jonizującego. Umieszcza się go na urządzeniach lub pojemnikach zawierających źródła promieniowania, drzwiach laboratoriów, pojazdach, którymi takie źródła się przewozi. Symbol ten jest bardzo istotną informacją-ostrzeżeniem, ponieważ promieniowanie jonizujące nie działa na nasze zmysły.
W związku z tym:
Nie widzimy go! Nie słyszymy! Nie czujemy!
Jego wykrycie jest możliwe dopiero po użyciu specjalistycznych urządzeń detekcyjnych.Postępowanie przed wystąpieniem zagrożenia:

  1. Nie zbliżaj się do przedmiotów oznaczonych symbolem promieniowania jonizującego.
  2. Nie dotykaj, nie demontuj, nie otwieraj pojemników, w których mogą znajdować się materiały promieniotwórcze lub rozszczepialne (z którymi możesz mieć styczność np. podczas katastrofy drogowej z udziałem pojazdu transportującego materiały promieniotwórcze lub rozszczepialne).
  3. Nie zbliżaj się do materiałów promieniotwórczych lub rozszczepialnych nieznanego pochodzenia (np. porzuconych), nie kupuj ich, nie przechowuj w kieszeniach, biurkach, teczkach itp.
  4. Pamiętaj też o trzech podstawowych zasadach ochrony radiologicznej:
  • im krótszy czas przebywania w pobliżu źródła promieniowania tym mniejsza dawka,
  • im dalej od źródła promieniowania tym bezpieczniej,
  • osłona osłabia promieniowanie.

W przypadku znalezienia przedmiotu nieznanego pochodzenia oznaczonego symbolem promieniowania jonizującego powiadom:


Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki
tel.: 22 194 30, 22 621 02 56
kom.: 783 920 151
fax: 22 695 98 55, 22 621 02 63
e-mail: cezar@paa.gov.pl

Więcej informacji na stornie Państwowej Agencji atomistyki www.paa.gov.pl

Autor: Wydział Organizacyjno-Prawny