Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Zaczadzenia

Zatrucie tlenkiem węgla (czad, CO), potocznie zwane zaczadzeniem, to często spotykany rodzaj zatruć, do których dochodzi zazwyczaj z powodu niedrożnych kominów, zatkanych kratek wentylacyjnych lub złej wentylacji w różnych pomieszczeniach.

Czad jest groźny, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Jeśli zignorujemy pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla, konsekwencje mogą być tragiczne. Czad wchłania się bowiem drogą oddechową, łączy się m.in. z hemoglobiną i utrudnia transport tlenu do płuc oraz odprowadzanie tlenu do tkanek. Skutkuje to niedotlenieniem, a w konsekwencji uszkodzeniem narządów wewnętrznych i śmiercią.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia)
Objawy zatrucia czadem zależą od stężenia tlenku węgla w powietrzu i czasu narażenia na jego wdychanie. Pierwszym objawem zatrucia czadem jest ból głowy. W następnej kolejności pojawiają się: zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia, bóle kończyn, konwulsje, przyspieszenie tętna i oddechu, utrata przytomności, a w wypadku ekspozycji na bardzo duże stężenie czadu, w krótkim czasie zgon. Charakterystycznym objawem ostrego zatrucia tlenkiem węgla jest także wyraźnie czerwone zabarwienie skóry.
Objawy przewlekłego zatrucia tlenkiem węgla

Objawy przewlekłego zatrucia tlenkiem węgla
Osoby regularnie podtruwane tlenkiem węgla mogą uskarżać się na częste bóle głowy, pogorszenie pamięci i zdolności logicznego myślenia, utratę apetytu, pogorszenie węchu, bezsenność, przyspieszone tętno, drżenie mięśni, sine zabarwienie skóry. Długotrwałe wdychanie nawet małych ilości czadu jest bardzo szkodliwe dla organizmu.

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie po zatruciu tlenkiem węgla ( czadem )

  • zapewnij natychmiast dopływ świeżego powietrza, otwóż okno, drzwi przewietrz pomieszczenie,
  • jak najszybciej opuść pomieszczenie w którym jest tlenek węgla ( czad ),
  • ułatw oddychanie osobie poszkodowanej, rozluźnij odzież osoby poszkodowanej,
  • wezwij służby ratownicze (straż pożarną 998, pogotowie ratunkowe 999)
  • jeśli osoba poszkodowana nie oddycha rozpocznij reanimację, ale wykonując tylko uciski klatki piersiowej w tempie 100-120 na minutę, nie wykonuj sztucznego oddychania jeśli nie posiadasz sprzętu medycznego – worka samorozprężalnego np. typu ambu.

Jak zapobiegać zatruciu

  • zadbaj o sprawność instalacji gazowych,
  • zadbaj o sprawność instalacji wentylacyjnych i kominowych - rób regularne przeglądy kominiarskie,
  • nie zaklejaj kratek wentylacyjnych,
  • wietrz regularnie mieszkanie,
  • zamontuj czujniki tlenku węgla ( czadu).

Autor: Wydział Organizacyjno-Prawny

Artykuły

  • Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla w upalne dni

    W dniach, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo wysoka, nagrzewają się dachy, kominy i przewody wentylacyjne. Gromadzi się w nich ciepłe powietrze, co skutkuje powstaniem w przewodach tzw. poduszki powietrznej, czyli braku ciągu. W skutek powyższego spaliny przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych.

    Stanowi to duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Zarówno we wtorek jak i w środę w Polsce 17 osób uległo podtruciu tlenkiem.

    Dobrym symptomem jest fakt, że większość zdarzeń dotycząca zatruć tlenkiem węgla była zgłoszona po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku. Zachęcamy więc po raz kolejny do wyposażania swoich domostw w takie czujki – to może uratować życie!

    Czytaj Więcej o: Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla w upalne dni