Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

SZLAKI TURYSTYCZNE

Szlak „Partyzancki”

    Zwany czerwonym. O długości 30 km. Trasa ma początek na Stacji Kolejowej Parczew, dalej wiedzie przez Laski, rezerwat „Jezioro Obradowskie”, przez Lasy Parczewskie przechodząc przez rezerwaty „Królowa Droga”, „Lasy Parczewskie”, miejscowości: Ochożę, Gościniec aż do Ostrowa Lubelskiego. Celem stworzenia szlaku było poznanie walorów przyrodniczych oraz miejsc związanych z walkami partyzanckimi prowadzonymi w czasie II wojny światowej .

Szlak „Leśny”

    Zwany zielonym. O długości 20 km, prowadzi z Parczewa, od dworca PKS przez miasto, drogą polną zwaną „Gościńcem” do Lasów Parczewskich koło Makoszki, następnie do Ochoży przez rezerwat „Lasy Parczewskie” do Białki, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim przy Jeziorze Bialskim. Szlak pozwala na poznanie zbiorowisk leśnych i podziwianie krajobrazu odwiedzanych terenów.

Szlak „Centralny”

    Zwany niebieskim. Prowadzi z Urszulina do Włodawy i wychodzi po za granice gminy oraz powiatu. Na terenie Ziemi Parczewskiej szlak ciągnie się na długości 30 km. Wchodzi na teren powiatu przy ośrodku wypoczynkowym nad Jez. Zagłębocze i dalej przebiega przez Komarówkę, Lejno, Orzechów Stary, Białkę, Libiszów, Sosnowicę, Pieszowolę do Wytyczna. Szlak przebiega niedaleko jezior: Skomielno, Czarne Sosnowickie, Bialskie, Białe Sosnowickie, stawów, rezerwatu „Torfowisko nad Jez. Czarnym”, przez lasy otuliny Poleskiego Parku Narodowego.

Szlak „Nałęcz”

    Zwany czarnym. Szlak historyczno-przyrodniczy, łącznikowy o długości 10 km. Prowadzi z Sosnowicy do Jamnik. Przebiega przez lasy i łąki otuliny Poleskiego Parku Narodowego. Występują tu wspaniałe okazy dębów, rożne typy lasów, stare cmentarze, kurhan koło Zienek, pomniki w miejscach bitew i potyczek z czasów powstania styczniowego, I i II wojny światowej.