Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

ŚCIEŻKI EDUKACYNO - PRZYRODNICZE

Gmina Milanów

    Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Czarny Las” zlokalizowana w odległości 1 km od Milanowa oraz ok. 10 km od Parczewa i ma długość ok. 1.9 km. Biegnie liniami oddziałowymi lasu. Ponadto 350 metrowy odcinek prowadzi kładką drewnianą przez podmokły drzewostan. Przeznaczona jest dla pieszych grup zwiedzających. Ścieżka rozpoczyna się 300 m od szosy Milanów – Zieleniec, a kończy w pobliżu szosy Milanów – Rudno obok rezerwatu „Czarny Las”. Szlak jest dobrze oznaczony tablicami poglądowymi.

Gmina Parczew

    Ścieżka przyrodnicza: „Dolina Tyśmienicy” przebiega na małym odcinku Dolina Tyśmienicy. Liczba i różnorodność gatunków ptaków zamieszkujących tę dolinę spowodowała, że obszar ten wchodzi w skład europejskiej sieci ekologicznej „Natura 2000”. Występują tutaj liczne gatunki płazów, ptaków i roślinności, jest to obszar ceniony przez ornitologów.
    W rezerwacie wodno-torfowiskowym “Jezioro Obradowskie” w kompleksie Lasów Parczewskich utworzona jest ścieżka edukacyjno-poznawcza. Obejmuje ona Jezioro Obradowskie (pow. 12 ha) i przyległy do niego drzewostan położony w zagłębieniu opadającym w kierunku jeziora, które stanowi najniższy punkt w rezerwacie. Dzięki zbudowanej w ostatnich latach kładce przez torfowisko możliwe jest podziwianie niezwykłych walorów krajobrazowych i przyrodniczych rezerwatu oraz prowadzenie działalności edukacyjnej.

Gmina Siemień

    Bogactwo gatunków ptaków na terenach położonych w dolinie rzeki Tyśmienica wpłynęło na objęcie tego regionu ochroną w postaci obszaru Natura 2000. Dolina Tyśmienicy zaliczana jest do obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Zanotowano tu występowanie rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz najmniejszej rośliny kwiatowej na świecie. Stawy Siemieńskie są największym miejscem lęgowym łabędzi niemych na Lubelszczyźnie. Tereny tych stawów są miejscem lęgowym licznych gatunków ptaków wodno- błotnych. Ornitolodzy zaobserwowali na Stawach Siemieńskich czaple purpurową, która jest bardzo rzadko spotykana na Lubelszczyźnie.

Gmina Sosnowica

    Ścieżka przyrodnicza "Perehod" wytyczona przez Poleski Park Narodowy wokół stawów w Pieszowoli, przeznaczona jest głównie dla obserwatorów ptaków, wytyczono 9 przystanków.

    Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Borek" w Sosnowicy powstała w 2001 roku. Położona jest w obrębie leśnictwa Borek koło Sosnowicy. Długość trasy -2400 m. Czas zwiedzania - 2 godz. Początek ścieżki - przy parkingu na trasie Sosnowica-Włodawa (1500 m od Sosnowicy). Koniec - przy drodze "Brzozówka", za osiedlem Sosnowica Dwór.